İSTANBULDA YAŞAM

Bir Megakent İstanbul,

Dünyanın 34. en büyük ekonomisine sahip olan İstanbul, Türkiye’nin en gelişmiş ve en kalabalık şehridir. Asya ve Avrupa arasında bir köprü olan bu güzel şehir asırlardır pek çok insanı kendine hayran bırakmış, pek çok medeniyete başkent olmuştur. Doğu ve batı kültürünün eşsiz bir sentezi olan bu şehir tarihi, kültürel ve doğal güzelliğiyle dünyanın en önemli mega kentlerinden biridir. Zengin ve köklü geçmişinin yanısıra dinamik bir genç nüfusa sahiptir. İstanbul dünyanın en nostaljik ve en tarihi şehirlerinden biri olması bakımından turistlerin odak noktası haline gelmiştir. İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi de İstanbul’un en merkezi lokasyonu olan Zeytinburnu ilçesi Cevizlibağ semtinde yer almaktadır. Okulumuzun bulunduğu bölgede metrobüs, tramvay ve otobüslerle 24 saat boyunca İstanbul’un heryerine ulaşım sağlanabilmektedir.

 

İstanbul’da Görmeniz Gereken Yerler

1-BOĞAZ, BEŞİKTAŞ, ORTAKÖY HATTI

Boğaz hattında çalışan vapurlara binmek İstanbul’u hiç yorulmadan izlemenin en keyifli yollarından biri. Eğer Anadolu yakasında iseniz Kadıköy-Beşiktaş vapuruna binip Beşiktaş’a varıncaya kadar, İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerden Haydarpaşa Garı’nı, Dolmabahçe ve Topkapı Sarayları’nı, Galata Kulesi’ni ve kıyılardaki önemli sarayları Boğazın ortasından izleyebilirsiniz. Beşiktaş’ta indikten sonra, kısa bir Beşiktaş çarşısı turu ardından belediye otobüsleri ile Ortaköy’e geçebilirsiniz. Ortaköy Camii etrafında dolaştıktan sonra ister sahildeki kafelerin birinde çay, kahve içebilir, ister sıra sıra dizilmiş kumpircilerden kumpirinizi alıp sahildeki banklarda oturabilirsiniz. Her iki seçenekte de İstanbul dediğinizde ilk akla gelen Boğaz ve Ortaköy Camii manzarası emrinize amade…

2-KURUÇEŞME, ARNAVUTKÖY, BEBEK VE RUMELİ HİSARI

İstanbul Boğazı kenarındaki en keyifli yürüyüş rotasına sahip Ortaköy-Kuruçeşme-Arnavutköy-Bebek-Rumeli Hisarı hattını yaklaşık 1 saatte yürüyebilir, İstanbul Boğazı’nın keyfini maksimum şekilde çıkarabilirsiniz. Yürüyüş boyunca yine Boğaz’a sıfır olarak konumlandırılmış İstanbul’un en güzel parklarından Kuruçeşme Parkı ve Bebek Parkı’nda mola verebilirsiniz.

 

3-DOLMABAHÇE SARAYI

Dolmabahçe Sarayı Beşiktaş ile Kabataş arasında, Boğaz kıyısında,250 bin metrekarelik bir alanda yer alıyor. Osmanlı döneminde yaptırılmış olan sarayın en önemli özelliği Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün İstanbul ziyaretlerinde ikametgâh olarak kullanmasıdır. Bu anlamda Dolmabahçe Sarayı hem Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemindeki saray yaşamını gözler önüne sermesi, hem de Atatürk’ün son zamanlarını geçirdiği evi olması nedeniyle İstanbul’da gezilecek tarihi yerlerin başlarında bulunuyor.

 

4–BEYOĞLU, TAKSİM, GALATA KULESİ

Ortaköy ve Dolmabahçe Sarayı gezisi sonrası, İstanbul’da gezilecek turistik yerlerden Taksim’e de geçebilirsiniz. Ortaköy’den otobüsle Taksim’e gitmek en fazla yarım saatinizi alır. Taksim’e geldiğinizde Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyüş yapabilir, İstanbul’da gezilecek caddeler deyince ilk akla gelen İstiklal Caddesi boyunca Galatasaray Lisesi’ne doğru yürüyebilirsiniz. Hemen devamındaki Nevizade Sokak’ta ya da Çiçek Pasajı’nda yemek yiyip birşeyler içmek de oldukça keyifli. İstiklal Caddesi boyunca Tünel’e kadar devam edebilir, eski hareketli havası kalmamış olsa bile, Asmalımescit’ten geçerek Tünel’e ulaşabilirsiniz.

 

5–SULTANAHMET MEYDANI, SULTANAHMET CAMİİ VE YEREBATAN SARNICI

Sultanahmet’e gidebilmek için en mantıklı yol Kabataş-Zeytinburnu arasında çalışan tramvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inmektir. Okulumuzun yer aldığı Cevizlibağ semti bu hat üzerindedir, kolayca ulaşım sağlanabilir. Sultanahmet Meydanı’ndaki Alman Çeşmesi, Mısır Dikilitaş, Örme Dikilitaş ve Yılanlı Sütunu inceledikten sonra Bizans döneminden kalma ünlü Yerebatan Sarayı adı verilen büyük su sarnıcını ziyaret edebilirsiniz

 

6–AYASOFYA MÜZESİ

Havada asılı gibi duran baş döndürücü kubbesi, oyma mermer sütunları ve eşsiz mozaikleriyle sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önde gelen anıtlardan biri olan Ayasofya Müzesiİstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başlarında bulunuyor. En çok ziyaret edilen müzeler arasında yer alan ve Ayasofya, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.

 

7–BEYAZIT MEYDANI, SAHAFLAR ÇARŞISI, KAPALI ÇARŞI VE MISIR ÇARŞISI

Kabataş-Bağcılar metrosunu kullanıp Beyazıt durağında indiğinizde Beyazıt Meydanı’na rahatlıkla ulaşırsınız. Beyazıt Meydanı’nı ve ünlü İstanbul Üniversitesi girişini izledikten sonra, kitaplarla ilgili iseniz yakındaki ünlü Sahaflar Çarşısı’nı gezebilirsiniz. Esnaftan kime sorsanız sizi yönlendirirler. Bu bölge aynı zamanda ünlü Kapalı Çarşı’nın da güneybatı girişi. Buradan Kapalı Çarşı’ya girerek Mısır Çarşısı ve Eminönü yönüne, geze geze, sindire sindire yürüyor ve tarihi İstanbul’u keşfediyor, hissediyorsunuz. Cıvıl cıvıl Mısır Çarşısı’ndaki envai çeşit baharat satan baharatçılardan, kuruyemişçilerden alışverişinizi yapıp Eminönü’ne ulaşabilirsiniz.

 

8–EMİNÖNÜ’NDE BALIK EKMEK VE GALATA KÖPRÜSÜ

Bir dönem İstanbul’un en önemli ticari merkezi konumunda bulunan İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerden Eminönü belirli bir kitle tarafından hala elektronik eşya, saat, ev eşyası ve giysi alışverişi için sıkça ziyaret edilmekte. Siz de ister bu dükkanları gezebilir ister sahildeki teknelerden balık ekmek alabilirsiniz. Karşınızda kalan Galata Kulesi’ne nazır balık ekmeğinizi yedikten sonra Galata Köprüsü’nden geçerken ister balık tutanları izleyebilir ister köprü altındaki kafelerde bir şeyler içebilirsiniz.

 

Müzekart

Müzekart sahibi olursanız yukarıda geçen müzelere rahatlıkla bir yıl boyunca giriş yapabilirsiniz. Öğrencilere indirimli olan bu kart öğrenci belgesi veya öğrenci kartıyla gitmeniz halinde 20 TL ücretlidir. Almak için yapmanız gereken tek şey satış noktalarından birine uğramak. Aşağıdaki müzelerin giriş bölümlerinden müzekart edinebilirsinz.

Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Chora Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Büyük Saray Mozaik Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi.

 

Kültür-Sanat

İstanbul Modern Sanat Müzesi veya kısaca İstanbul Modern, Türkiye’nin ilk modern sanat müzesidir. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Türkiye’nin sanatsal yaratıcılığını kitlelere ulaştırmak ve kültürel kimliğini uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak amacıyla disiplinlerarası etkinliklere ev sahipliği yapan bir müzedir. Ziyaret saatleri ve giriş ücreti için aşağıdaki web siteyi ziyaret edebilirsiniz:

http://www.istanbulmodern.org/tr/ziyaret/ziyaret_17.html

 

İstanbul’da kültürel yaşam için işinize yarayacak internet sitesi adresleri

İstanbul’daki müzeler ve anıtların listesi
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_museums_and_monuments_in_Istanbul

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sitesi
http://www.kultur.gov.tr/?_dil=2

İstanbul’un resmi web sitesi
http://howtoistanbul.com/

İstanbulCity
http://www.istanbulcityguide.com/istanbul.aspx

Müzik Festivalleri
http://www.istanbulcityguide.com/istanbul.aspx

TimeOut İstanbul
http://www.timeoutistanbul.com/en/Default.aspx

Biletix online bilet satın alma
http://www.biletix.com/anasayfa/TURKIYE/en

İstanbul Harita
http://www.euroave.com/maps/00mapx.php?xcity=istanbul

 

Spor Faaliyetleri

Avrasya Maratonu

Her sene bir defa organize edilen bu maratona katılarak belki hayatınızda sadece bir defa yaşayabileceğiniz bir deneyime sahip olabilirsiniz. Eşsiz manzara eşliğinde Boğaz köprüsünün üzerinden yürüyerek geçmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı

Tam 28 yıldır Dünya’dan ve Türkiye’den binlerce sporcu dostluk için, yarışmak için, mücadele etmek ve sınırlarını keşfetmek için İstanbul’da bir araya geliyor. Asya’dan Avrupa’ya kulaç atmanın, kürek çekmenin hazzı, İstanbul Boğazının muhteşem güzellikleri ve taraftarların coşkusu ile birleşerek bu benzersiz etkinliği oluşturuyor. Samsung Boğaziçi Kıtalararası Yüzme Yarışı, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) himayelerinde, büyük bir toplumsal ve kurumsal destek ile gerçekleşiyor. 1989 yılında 4 kadın ve 64 erkek sporcunun katılımı ile başlayan serüven, her yıl katlanarak büyüyen bir ilgi ile Türk sportif geleneğinin önemli bir parçasını oluşturuyor.

 

Kütüphaneler

İstanbul’da faydalanabileceğiniz birçok kütüphane bulunmaktadır. Bu kütüphanelerden bazıları şunlardır; Beyazıt Devlet Kütüphanesi, İstanbul Orhan Kemal İlçe Halk Kütüphanesi, Beykoz Halk Kütüphanesi, Pendik İlçe Halk Kütüphanesi.